toggle menu

Interaktywna ławka na Arkonce

„ Ławka – pomnik dawcy”, która mówi głosem osób po przeszczepieniu narządów stanęła na Arkonce. Jest to forma podziękowania za bezcenny dar, jaki otrzymali biorcy narządów. Ławka jest własnością Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie”, które zorganizowało w naszym mieście finał V Rajdu dla Transplantacji – Podziel się sobą.

W ramach finału 20 uczestników na rowerach: osoby po przeszczepie, rodziny dawców, tandem z osobą niewidomą oraz osoby popierające świadome dawstwo narządów i tkanek wyruszyło we z Wrocławia i jadąc wzdłuż Odry rozdawało oświadczenia woli i przekonywało do idei dawstwa. W niedzielę rowerzyści dotarli do Szczecina, na mały dziedziniec Zamku, na którym stanęła nietypowa ławka mówiąca głosem osób po przeszczepieniu narządów. Wczoraj ławka została przetransportowana na Arkonkę i ustawiona przy budynku administracji - przy siłowni pod chmurką.

Rajd odbył się już po raz piąty, ale w tym roku po raz pierwszy dotarł naszego miasta. Pomysłodawczynią jest Jolanta Kruczkowska, której syn zginął w tragicznym wypadku 8 lat temu. Zdecydowała o przekazaniu organów dziecka i dzięki temu uratowała życie 6 osobom. Założyła fundację imienia Bartka Kruczkowskiego (www.organisci.org) i co roku organizuje teraz rajdy rowerowe, podczas których upowszechnia wiedzę o transplantacji i prawie dotyczącym dawstwa organów po śmierci i za życia. Udziela też wsparcia dla osób oczekujących na transplantację oraz dla rodzin dawców.

Ławka pozostanie na Arkonce do końca sezonu.

Regulamin kompleksu "Arkonka" Projekt i wykonanie SO FINE